1.Časť I.
1.1.Všeobecné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy vydáva zástupkyňa ZŠ s MŠ Králiky, 976 34 Králiky v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole so zmenou vo vyhláške č.308/2009 Z.z., zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona č.317/2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Pracovného poriadku pracovníkov škôl a školských zariadení.
2.Časť II.
Článok 1
2.1. Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku; výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov veku ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky.. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.
Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží zástupkyni ZŠ s MŠ spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Rozhodnutie o odklade plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca riaditeľovi ZŠ s MŠ spravidla do 15. apríla. Rozhodnutie o dodatočnom odklade plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa do materskej školy aj s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Deti sa do materskej školy prijímajú priebežne, alebo pre nasledujúci školský rok. Miesto a termín podávania žiadosti pre nasledujúci školský rok zverejní zástupkyňa po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a inom verejne dostupnom mieste spravidla od 15 . februára do 15. marca
Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu so žiadosťou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra o možnosti integrácie dieťaťa. K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú aj návrh na zníženie počtu detí v triede, vzhľadom na charakter postihnutia dieťaťa.
Písomné rozhodnutie o prijatí do materskej školy k začiatku školského roku dostane rodič do 30. apríla príslušného kalendárneho roku. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa žiadosti. V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže zástupkyňa určiť adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace.
Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča so zástupkyňou materskej školy. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže zástupkyňa po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky. Pokiaľ dieťa svojim správaním sústavne narúša výchovno-vzdelávací proces a zákonný zástupca dieťaťa po odporúčaní zástupkyňou ZŠ s MŠ nenavštívi zariadenie pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a nemá záujem problémové správanie svojho dieťaťa riešiť s odborníkmi, môže byť z materskej školy vylúčené.
Zákonný zástupca je zodpovedný za to, že odovzdá dieťa do materskej školy ZDRAVÉ. Do materskej školy neprijímame dieťa so zvýšenou teplotou, s antibiotikami, vírusovým ochorením, dieťa prechladnuté, s hnačkou, so zvracaním,… Zákonný zástupca je povinný oznámiť, ak by sa v dome, alebo jeho okolí, kde dieťa býva vyskytla prenosná choroba, aby sa v priestoroch školy mohli včas urobiť potrebné opatrenia.
Závažné zmeny v osobných údajoch detí a v osobných údajoch identifikujúcich zákonných zástupcov - rodičov (zmeny adresy, telefónneho čísla, zdravotnej poisťovne atď.) oznámi rodič učiteľke.
Dieťa má navštevovať materskú školu pravidelne, vážne príčiny neprítomnosti je potrebné včas ohlásiť. Zákonnému zástupcovi sa odporúča sledovať oznamy v šatni, zaujímať sa o obsah činnosti v MŠ a spolupracovať s učiteľkou v záujme spoločného pôsobenia na dieťa, zúčastňovať sa rodičovských združení.
Rajonizácia pri materských školách neplatí Dieťa nemusí chodiť do materskej školy v mieste bydliska. Zákonný zástupca ho môže zapísať do materskej školy, ktorú si vyberie.
Z dôvodu neuhradenia príspevkov v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia Obce Králiky č. 1/2008 z 18. augusta 2008 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach pri materskej škole( príloha č. 1.) môže riaditeľ po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).
Článok 2
2.2. Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Dieťa má právo na:
• bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
• vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone, individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti a zdravotný stav,
• úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
• poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
• výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
• organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
• úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
• právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno- vzdelávacích výsledkov.
Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.
Dieťa je povinné:
• neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
• dodržiavať školský poriadok materskej školy,
• chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie,
• pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní,
• konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
• ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
• rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
• žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
• oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
• byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
• na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
• zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
• vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
• dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
• dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
• informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
• ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca povinný riaditeľke oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia,
• pravidelne uhrádzať príspevky v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Králiky č. 1/2008 z 15. augusta 2008 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách v súlade s § 28 ods. 3 školského zákona za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou Králiky, mesačne na jedno dieťa 10 €.
2.2.1. Úhrada príspevkov
Za pobyt dieťaťa v materskej škole prispieva zástupca dieťaťa na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa sumou najviac 15% sumy životného minima na jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. Výšku určí v súlade s § 28 ods. 5 č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 5 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve zriaďovateľ, všeobecne záväzným nariadením.
Zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov prispieva mesačnou sumou 10,- € pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
V zmysle § 28 ods. 7 príspevok sa neuhrádza za dieťa:
a/ ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
b/ ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi
c/ ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu
V zmysle § 28 ods. 8 príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:
a/ ktoré má prerušenú dochádzku do predškolského zariadenia na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom
b/ ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi, v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku
V prípade, že zákonný zástupca neuhradí príspevky v stanovenom termíne, čo je porušenie školského poriadku, riaditeľka školy môže po predchádzajúcom písomnom upozornení rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Okrem tohto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje. Za správnosť poplatkov za stravovanie zodpovedá riaditeľka ZŠS . Poplatky za stravu vyberá riaditeľka ZŠS v hotovosti, rodičovský príspevok vyberá zástupkyňa ZŠ s MŠ v hotovosti.
2.2.2. Príspevok na stravovanie dieťaťa:
Pokiaľ sa dieťa v materskej škole stravuje dieťa platí Všeobecne záväzné nariadenie Obce Králiky č. 1/2008 z 15. augusta 2008 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí v školských jedálňach pri materských školách v súlade s § 140 ods. 9 školského zákona činnosť v školských jedálňach sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou v školských jedálňach pri MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je na jeden deň určený príspevok jednotne:
• celodenná strava: vo výške stravného limitu : 1,13 € (34 Sk)
z toho: desiata: 0,27 € ( 8 Sk)
obed: 0,63€ (19 Sk)
olovrant: 0,23 € ( 7 Sk)
Príspevok, ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa, je určený vo výške nákladov na nákup potravín v nadväznosti na odporúčané výživové dávky – § 140 ods. 10 školského zákona.
Príspevok sa uhrádza vopred do 25. dňa v predchádzajúcom mesiaci za celý mesiac na bankový účet školskej jedálne 1266034002/5600 (bankovým prevodom, poštovou poukážkou). Príloha č.1
Článok 3
2.3. Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.45 – 16.30 hod.
Zástupkyňa materskej školy : Jarmila Dlhošová
Konzultačné hodiny: každý deň od 11.30 hod. do 12.30 hod., prípadne podľa dohody so zákonnými zástupcami
Učiteľka . Ľubomíra Maťovčíková
Riaditeľka zariadenia školského stravovania : Zlatica Kollárová
Prevádzka materskej školy bola prerokovaná s rodičmi a odsúhlasená zriaďovateľom – Obcou Králiky.
V čase letných prázdnin je prevádzka prerušená z hygienických dôvodov. V tomto období vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku podľa plánu (príloha č.2.) Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka MŠ zákonným zástupcom dva mesiace vopred.
2.3.1. Organizácia tried a vekové zloženie detí:
Materská škola je 1-triedna, vytvorená z heterogénnej skupiny detí vo veku od 2 do 6 rokov.
2.3.2. Denný poriadok
Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni.
2.3.3. Preberanie detí
Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia, až po jeho odovzdanie učiteľke, ktorá ju strieda v práci, zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe. Zákonný zástupca privedie dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 hod. a prevezme ho zvyčajne po 15.00 hod. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí. Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa nie mladšie ako 10 rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní na preberanie dieťaťa z materskej školy, musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku.
2.3.4 Organizácia v šatni
Rodičia a deti si pri vstupe do budovy riadne očistia obuv. Pri prezliekaní a odkladaní .vecí vedú rodičia deti v spolupráci s učiteľkami k samostatnosti a poriadkumilovnosti Odporúča sa priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, na prezutie ortopedické sandále. Každé dieťa má vlastnú skrinku, označenú značkou. Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky, za čistotu okolo skrinky zodpovedajú rodičia, za hygienu a čistotu šatne je zodpovedná školníčka. Za uzamykanie vchodov sú zodpovední všetci zamestnanci zariadenia.
Zákonný zástupca je povinný odovzdať dieťa priamo pedagogickému zamestnancovi. Je zakázané ponechávať deti samotné v priestoroch šatne.
Všetky veci dieťaťa je potrebné označiť menom a odkladať ich na jemu určené miesto. Vymenené veci vrátiť majiteľovi. Do MŠ deti nenosia cenné veci, hračky, peniaze. Za prinesené veci MŠ nenesie zodpovednosť.
2.3.5. Organizácia v umyvárni
Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, zubnú kefku a pohár. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov a suchú podlahu zodpovedá školníčka. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy a školníčka.
2.3.6. Organizácia pri jedle
Desiata a obed sa podáva deťom v jedálni. Olovrantujú v triede. Vždy v utorok majú deti ovocný deň, ktorý si pripravujú sami z doneseného ovocia, alebo zeleniny. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy , hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.
Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedajú učiteľky MŠ. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľky deti nenásilne usmerňujú, podľa želania rodičov aj prikrmujú. Nenútia ich jesť. Deti 2 – 4 ročné používajú pri jedle lyžicu, 4 –5 ročné aj vidličku a deti 5-6 ročné kompletný príbor.
Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú uvedené potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť (mliečne výrobky, potraviny obsahujúce škrob atď.).
Časový harmonogram podávania jedla:
• desiata: 9.00 hod.
• obed: 12.00 hod.
• olovrant: 14.30 hod.
Pitný režim sa uskutočňuje v triede, kde je pripravený na osobitnom „pitnom stolíku“. Hrnčeky školníčka umýva priebežne1x denne. Pitie za obedom prestiera kuchárka podľa jedálneho lístka. Pri pobyte vonku školníčka pripraví pitie, spolu s pohármi vynesie von a podá deťom ( poháre potom poumýva a odloží ich na určené miesto ). Deťom sa podľa počasia podáva čaj, alebo voda. Varenie sa uskutoční , ak je prítomných viac ako 8 detí. Ak sa počet detí zníži, jedlo sa podáva prvý deň, v ďalších dňoch bude prevádzka prerušená z organizačných dôvodov a rodičom sa oznámi predpokladaná dĺžka prerušenia prevádzky.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy zapíše rodič do zoznamu v šatni ,alebo oznámi učiteľkám podľa vyhlášky 121 z roku 1994 § 9 24 hodín vopred najneskôr do 13.00 hod. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. V prvý deň je možné vyzdvihnúť stravu v jedálni do obedára do 12.00 hod. Potom je podaná ako dupľa iným deťom.
2.3.7. Pobyt detí vonku
Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne MŠ. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, keď sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď (nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2-krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry, ako aj kreslenie kriedovým pastelom na betón atď.
Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh výletu alebo exkurzie vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlet a exkurziu s deťmi predškolského veku možno použiť aj verejnú dopravu.
2.3.8. Odpočinok
Počas odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. So staršími deťmi, najmä 5 – 6-ročnými, je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, občasnému pozeraniu detských filmov atď.
2.3.9. Organizácia krúžkovej činnosti
Krúžková činnosť v materskej škole sa realizuje s prihliadnutím na usporiadanie dňa detí. Záujmový krúžok sa realizujú pod vedením p.učiteľky Maťovčíkovej . Za obsah a kvalitu realizovania krúžkovej činnosti je zodpovedná p.uč. ktorá na začiatku školského roka predložia zástupkyni ZŠ s MŠ na schválenie plán činnosti. Krúžková činnosť sa organizuje na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu vždy v popoludňajších hodinách raz do týždňa v stredu. Zodpovedá za bezpečnosť detí.
2.3.10. Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľa ZŠ s MŠ.
Riaditeľ školy:
• poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
• oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou.
Článok 4
2.4. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
1. Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
2. Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
3. Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
4. Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka 1. pomoc a lekárske ošetrenie.
O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
5.Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
• je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
• neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
• nemá nariadené karanténne opatrenie.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ.
Skutočnosti uvedené v predchádzajúcich bodoch potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa.
Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.
6. Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.
7. Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
Článok 5
2.5. Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
1. Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.
2. Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.
3. Vchod do školy sa uzamkýna o 9.00 hod.. V priebehu prevádzky ZŠ s MŠ za uzamknutie budov zodpovedajú všetci zamestnanci.
4. V škole je bez sprievodu zamestnanca školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.
5.. Popoludní po skončení prevádzky v triede je učiteľka povinná skontrolovať uzatvorenie okien, vypnutie osvetlenia a elektrospotrebičov.
6. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
3.Časť III.
3.1. Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:
• zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
• zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
• zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
• vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole,
• vyhláškou MŠ SR č. 308/2009 Z.z. o materskej škole
• všeobecne záväzným nariadením obce Králiky 1/2008 z 18. augusta 2008 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a v školských jedálňach,
• pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov školy.